English צור קשר ארועים תערוכות תיק עבודות  גלריה  פיסול חשים אמנות - מיזם אודות דף הבית
 
מיזם אמנות חברתי – חוויית אמנות מעבר לחזותי
מיזם אמנות ייחודי שמזמין את הקהל הרחב, לרבות קהל עם לקויות ראייה ועיוורון, לחוות, כל אחד בדרכו את העשייה האמנותית על גווניה.


כל אדם הוא שלמות אחת ודרך תפיסתו את העולם ייחודית לו. אם נניח שהגוף, סל הכלים המאפשר לנו לחוש את העולם, שונה מאדם לאדם, אזי התפיסה תהיה לעולם סובייקטיבית. יחד עם זאת, עלינו לסמוך על כך שהתפיסה הסובייקטיבית היא הדרך היחידה שנותנת לנו את הגישה אל האובייקט כמו שהוא. מצד שני, עלינו להאמין כי תפיסתו של הזולת אינה שונה מדי מתפיסתנו, שהרי אם לא כך, כיצד יתאפשר שיח?


ב"חשים אמנות" מבקשים להרחיב את חווית האמנות הפלסטית אל מעבר לחוויה החזותית ולהזמין את הקהל להשתמש בחושים נוספים לקליטה ופיענוח של עבודות האמנות המוצגות לקהל.


הזמנה להרחיב את השפה המאפשרת שיח והרחבת הקהל אתו הוא מתנהל. המטרה היא לפתוח את שדה האמנות הפלסטית לכלל הקהל,
כי הזכות לצרוך ולעשות אמנות היא של כולם לרבות קהל האנשים עם מוגבלויות ראייה ועיוורון.תערוכות

כמייסדת המיזם "חשים אמנות", והמפיקה אותו, התחייבתי להקים רק תערוכות פתוחות לקהל הרחב שנגישות לקהל עם מוגבלויות ראייה. בפני האוצרים והאמנים מוצב אתגר: להעביר את המסרים בקודים הדורשים, לצורך פיענוח, את שיתופם של חושים נוספים לחוש הראייה. מבקרי התערוכות מוזמנים לגעת במוצגים, כלומר לחקור תוך כדי נגיעה את האובייקט המוצגים בפניהם. מדובר ב תערוכות המספקות חוויה שהיא מעבר לחזותי. האוצרות המונגשת לאנשים עם עיוורון צריכה לספק חווית אמנות שלמה. היא מורכבת מהנגשה פיזית של המוצגים ומהנגשה קולית וכתובה של התכנים. כל אלה מאפשרים לקהל עם מוגבלויות ראייה, ביקור עצמאי בתערוכות. בחירה והעמדה נכונות של המוצגים, העמדת לרשות המעוניינים מדריכי שמע ושילוט בכתב ברייל מבטיחים חווית אמנות שלמה לכלל המבקרים.


"פסע" מרץ 2012
נגיעה, הגלריה העירונית הרצליה, נובמבר 2015
קרן אור, בית האמנים בנגב, נובמבר 2015
קרן אור, תערוכת אמנים עם עיוורון, דצמבר 2015
"קרן אור" הטלוויזיה הקהילתית, Exhibition for the Blind, Shlomo Dahan
"מה המרגש?", בית האמנים ע"ש יוסף זריצקי תל אביב, אוגוסט 2017

סדנאות

הוקמו 3 סדנאות אמנות מונגשות לילדים עם עיוורון ולקות ראייה.


1- סדנה לאמנות דיגיטלית .

בסוף שנת 2015 הוקמה סדנה ראשונה ויחידה מסוגה לאמנות דיגיטלית משותפת לילדים עם ובלי לקות ראייה ועיוורון.

הסדנה הוקמה במעבדה ליצור דיגיטלי FabLab - פאבלאב חולון, בשיתוף פעולה של המחלקה לעיצוב וחדשנות של המכללה למנהל ראשון לציון. זו הייתה סדנת לימוד וגם סדנת יצירה.


חשים אמנות - סדנת אמנות דיגיטלית משותפת לילדים רואים וילדים עיוורים, פאבלאב

סרט 'חשים אמנות' FabLab, first Digital Art Workshop for Blind Children

2- סדנת אמנות בבית חינוך עיוורים ירושלים.

מטרת הסדנה הייתה ליצור את התבליטים שהיוו בסיס ליצירת איורים מישושיים לספר ילדים שיצא לאור בתחילת 2020 ושמו "השירים שאהבנו". ספר זה מותאם גם לצרכים של ילדים עם עיוורון ולקויות ראייה.
קבוצה של 7 נערים ונערות עם לקויות ראייה ועיוורון, התבקשו ליצור דימויים / איורים לשירים של הסופרת רינת הופר. במסגרת הסדנה נחשפו המשתתפים, בפעם הראשונה, לתהליכי יצירה שלא הכירו: המחשה בחומר של מחשבות, רעיונות ורגשות.
התבליטים (תלת ממד) שנוצרו בסדנה שימשו בסיס לאיורים המישושיים (דו ממד) שבספרים. תהליך זה הביא לחשיפת הצעירים לטכנולוגיות ייצור דיגיטליות.


סרט על סדנת אמנות לבני נוער עם עיוורון ולקות ראייה
3- סדנה לימודית חווייתית של ייצור בטכנולוגיות דיגיטליות ב- Pico Kids Makerspace.

משתתפי הסדנה לאמנות של בית חינוך עיוורים ביקרו ב-Pico Kids ,Makerspace חלל ייצור בטכנולוגיות מתקדמות בירושלים ונחשפו בפעם הראשונה לטכנולוגיות ייצור דיגיטליות.
למדו בעזרת מישוש איך נראות מכונת הדפס תלת ממד ומכונה לחיתוך בלייזר, למה הן משמשות וגם יצרו מוצר (מגבר לנייד מותאם לנייד של כל אחד).

צילום: גל חמו
  

כל הזכויות שמורות © Veronica’s Metal Art עיצוב אתר noabar.com lib-portal.com